Rafał Chmielewski

Jestem prawniczym blogerem od 2008 roku. Od 2009 roku prowadzę blog o e-marketingu prawniczym. Od tego czasu też kieruję web.lex - firmą konsultingową wdrażającą najlepsze na świecie blogi prawnicze w Polsce i za granicą.
[Więcej >>>]

“Panie Rafale, po co Panu aż tyle tych blogów?”

Rafał Chmielewski26 listopada 2017Komentarze (0)

W zeszły czwartek miałem prawdziwą przyjemność uczestniczenia w krakowskiej aukcji charytatywnej fundacji Między Niebem a Ziemią, podczas której licytowano między innymi zarówno Pamiętnik Adwokata, jak i wykonanie bloga prawniczego przez web.lex. Gośćmi aukcji byli głównie prawnicy oraz przedsiębiorcy.

Oczywiście była to okazja do rozmów, nawiązania kontaktów, itp. I w pewnym momencie jeden z moich rozmówców pyta mnie:

Panie Rafale, po co Panu aż tyle tych blogów?

Odpowiedź jest prosta, ale wcześniej może warto, abyś dowiedział się, ile tych blogów – powered by Chmielewski – w rzeczywistości istnieje! A trochę ich jest. Oto one – od najstarszego – Podwójne Opodatkowanie.pl:

Blog powstały w 2008 roku. Wciąż działa. Wciąż jest w nim ruch i wciąż ludzie piszą do mnie maile z prośbą o pomoc oraz kupują poradniki. Blog, na którym wiele się nauczyłem, ale tak naprawdę do porzucenia korporacji i zajęcia się zawodowo blogowaniem prawniczym zmotywował mnie ten blog – Abolicja.info:

Blog również powstały w roku 2008, ale w celu szerzenia idei abolicji podatkowej dla osób, które wówczas pracując za granicą nie rozliczały podatku w Polsce wbrew takiemu obowiązkowi. To był blog, który wiele zmienił w moim życiu. Wówczas poznałem na własnej skórze to, jak się możesz czuć, kiedy masz automatyczny duży dochód. Kiedy abolicja się skończyła, wróciłem do pierwszego bloga Podwójne Opodatkowanie.pl i zastosowałem w nim wszystko, czego nauczył mnie blog o abolicji. Wówczas też odszedłem z korporacji … cała historia zresztą opisana jest w Pamiętniku Adwokata.

Blog Podwójne Opodatkowanie.pl tak się rozhulał, że w pewnym momencie postanowiłem założyć Telewizję Podatkową.tv:

HAHAHA!!!! Śmieszne to było, ale weź pod uwagę, że był to rok 2009! Niczego wówczas nie wiedziałem na temat produkcji i nagrywania wideo. Nie wiedziałem też, że podatki nie będą moją przyszłością. Ważne jest to, że te nagrania uzmysłowiły mi pewien fakt. Taki, że chyba powinienem zmienić punkt zainteresowań 🙂 W kilka miesięcy po tym, w grudniu 2009 roku powstał pierwszy blog e-marketingowy dla prawników:

A w roku 2011 przeniosłem się na blog ten:

Ten blog e-marketignowy służył mi jak dotąd najdłużej. Bo aż do stycznia 2017 roku, kiedy to podjąłem decyzję o przenosinach na blog Pamiętnik Adwokata, który obecnie czytasz, a który tak naprawdę powstał kilka miesięcy wcześniej w celu promocji książki o tym samym tytule:

W tym klimacie zupełnie niedawno założyłem blog skierowany do prawników z zagranicy. Jego tytuł to Amazing Law Blog:

Od czasu do czasu zamieszczam tam kolejny artykuł, ale powiem Ci szczerze, że odzew mnie zaskakuje. Niebawem opiszę więcej na ten temat.

To nie są wszystkie blogi, jakie prowadzę, czy prowadziłem. Są jeszcze dwa. Jeden stary – bardzo stary, o tytule: Rafał Chmielewski.com:

Ten blog jest tak stary, że sam nie pamiętam, co w nim pisałem HAHAHA!!! Jakkolwiek może być tam coś ciekawego. Natomiast drugi blog, to blog powstały zupełnie niedawno, dla przedsiębiorców, pt.: Ja, przedsiębiorca:

Blog ten założyłem z potrzeby serca, aby podzielić się tym, czego się nauczyłem jako przedsiębiorca. A że jestem przekonany, że my – przedsiębiorcy – mamy realny wpływ na kształt świata, to tę ideę także przekazuję na jego łamach. Zachęcam Cię do zajrzenia do tego bloga!

Ile ich jest???

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8… 9!!!

WOW! Aż tyle? 🙂

Sam nie wiedziałem, że tyle w sieci jest moich blogów…

A odpowiadając na pytanie mojego rozmówcy – po co mi tyle blogów? Powodów jest kilka:

  1. powód najważniejszy jest taki, że każdy z tych blogów buduje moją markę i wizerunek. Niektóre bardziej, niektóre mniej. I w różnych kontekstach. W zakresie marketingu prawniczego (bloga prawniczego) czołową pozycję mają dwa blogi – marketingowy (ten biały) i ten, który czytasz. Ale swoją rolę odgrywa także marketingowy blog niebieski. W zakresie podatków międzynarodowych – bez wątpienia pierwsze skrzypce gra blog Podwójne Opodatkowanie.pl W blogach niezwykłe jest to, że wszystkie są ponadczasowe. Co to oznacza? Zobacz to wideo >>
  2. powód drugi – blogi te wzmacniają web.lex. Po prostu generują zyski. Każdy z nich. Niektóre mniej, innej bardziej, ale każdy ma w tym swój udział.
  3. powód trzeci – blog budują relację. Mam tutaj na myśli głównie blogi niemerytoryczne, jak Rafał Chmielewski.com oraz Ja, przedsiębiorca. Dzięki treściom w nich zawartym można mnie lepiej poznać, co wprost prowadzi do głębszej relacji.
  4. kolejny powód – edukacja oraz uzasadnienie mojej kompetencji oraz doświadczenia jakie mamy w web.lex. Mam tutaj na myśli głównie blog Podwójne Opodatkowanie.pl, który do dziś działa i do dziś generuje zyski mimo, że aktywnie go nie prowadzę, ale stanowi idealny przykład tego, jak blogi prawnicze działają w sensie ponadczasowości, masowości i transgraniczności.
  5. powód piąty – a dlaczego miałbym je skasować? Musisz wiedzieć, że dwa blogi, których tutaj nie wymieniłem, jednak skasowałem. Nie były mi potrzebne. A może nawet były w pewnym sensie dla mnie zagrożeniem – nie będę wchodził w szczegóły… Natomiast skoro wymienione wyżej blogi mi nie przeszkadzają, to niech sobie są.
  6. powód ostatni – blogi zakładam często z wyprzedzeniem kilkuletnim. Np. blog angielski ma promować web.lex ale nie teraz (chociaż już to robi), ale za jakiś czas.

A zatem po to mi jest tyle blogów.

Każdy z nich ma swój sens. Ważne jest to, że są. Kiedyś wprawiłem je w ruch i do dziś działają. Niektóre oczywiście prowadzę aktywnie, ale każdy z nich w końcu odejdzie do lamusa na rzecz następców. Taka jest kolej rzeczy.

Na zakończenie powiem Ci w sekrecie, że właśnie powstaje kolejny blog! Niebawem zdradzę więcej szczegółów…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: