Mimo zwiększonej ilości obowiązków całkiem dobrze wyglądam z harmonogramem! Być może uda mi się zakończyć część najżmudniejszą jeszcze przed terminem. To byłoby bardzo dobrze, gdyż nie mogę się doczekać i wydania Pamiętnika Adwokata, ale też kolejnych większych projektów w web.lex, którymi teraz zająć się nie mogę (first things first).
Jak już wiesz, jestem na etapie rozdziału piątego, w którym opowiadam więcej konkretów o tym, jak blog prawniczy powinien być prowadzony. Wczoraj (sobota wieczór) dokończyłem fragment dotyczący tego, co powinno znaleźć się w zakładce O mnie.
Musisz wiedzieć, że ten fragment bloga prawniczego (zakładka O mnie) jest jego (i Twoim) strategicznym miejscem. Dlaczego? Bo …
A zresztą, zam zobacz, co napisałem:
3. Zakładka O mnie
Kiedyś analizowałem na zlecenie dużej kancelarii statystyki jej strony internetowej. Piękna, duża strona, mająca niecałe dwa lata. Dział marketingu potrzebował wsparcia w tym zakresie, więc dostałem dostęp do Google Analytics i wszystkich danych statystycznych tej strony. W zasadzie nie musiałem tam zaglądać, aby ustalić jeden oczywisty, stale powtarzający się fakt: że największy ruch jest w zakładce Zespół. To jest standard. Jeśli nie wierzysz, sprawdź statystyki Twojej strony www. Natomiast zaskakujące było tam coś innego. To mianowicie, że do zakładki aktualności w ciągu tych dwóch lat zajrzała tylko jedna osoba! Było to o tyle zaskakujące dla działu marketingu tej kancelarii, że wszyscy uważali ten fragment strony za kluczowy dla budowania wizerunku i marki kancelarii. Z tego powodu poświęcano mu naprawdę wiele uwagi. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie.
Dokładnie tak samo jest w blogach prawniczych. Ludzie zaglądający do bloga niemal zawsze zaglądają do zakładki O mnie. A w szczególności wtedy, kiedy zamierzają skorzystać z usługi kancelarii. Po co to robią? Chcą spojrzeć w oczy prawnikowi, aby – jak wspomniałem wyżej – zyskać pewność (zaufanie i poczucie bezpieczeństwa), że ta osoba, ten prawnik jest tym, który może im pomóc. Co z tego wynika? To, że zakładka O mnie w blogu prawniczym jest strategicznym miejscem bloga, którego nie można zlekceważyć, a które powinno nabrać właściwego kształtu.
Oczywiście w zakładce O mnie raczej nie ma zdjęcia autora bloga – jest zbędne, gdyż cały czas jest widoczne jedno, wspólne zdjęcie na marginesie witryny. Jest za to tekst i to właśnie on powinien spełniać tę samą rolę, czyli dawać wgląd w osobowość autora bloga i budować przez to głębszą Relację. Jak powinien ten tekst wyglądać? Zazwyczaj w blogach prawniczych w tym miejscu prawnicy wpisują własne CV. Często jest to opis dokonań, tytułów, ścieżki kariery, i innych faktów z życia zawodowego, do tego napisany w osobie trzeciej. A patrząc z punktu widzenia budowania Relacji nie jest to nic innego, niż próba zdominowania konkurencji przez podkreślanie swojej wiedzy i doświadczenia, czyli jedynie budowa pierwszego filara dość słabej Relacji opartej tylko na zaufaniu. Tymczasem w tym miejscy warto stworzyć tekst w oparciu inne zasady.
{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Zakładka o mnie rzeczywiście jest bardzo ważna. Ze statystyk wynika ze im więcej wejść na bloga to zakładka “o mnie” ma bardzo duzo wejść i jest w czołówce czytanych stron bloga. Czasem zaraz po nowym wpisie. To tylko potwierdza, że Pan Rafal ma racje bo statystyka nie kłamie.
HAHA 🙂 Dziękuję Panie Danielu 🙂
Miłego dnia Panu życzę 🙂
? to ja dziekuje za pomoc przy moich blogach.
Z wzajemnością Panie Danielu! 🙂
To jak mam napisać “o mnie” na mojego nowego bloga : Mobbingwmiejscupracy.pl ? 🙂
Kto mi pomoże ? 🙂
Pani Karolino, bardzo fajne “o mnie” ma Pani na swoim blogu. Myślę, że coś podobnego na bloga o mobbingu i będzie super. 😉
No właśnie 😉
Dziękuję Panom Obu bardzo 🙂
Proszę bardzo. Proszę o info jak blog ruszy. Miłego tygodnia.
Blog już powoli rusza 🙂 zakładka o mnie jest już uzupełniona 🙂
Byłem, odwiedziłem, widziałem. Bardzo fajne. Dobrego blogowania.