Rafał Chmielewski

Jestem prawniczym blogerem od 2008 roku. Od 2009 roku prowadzę blog o e-marketingu prawniczym. Od tego czasu też kieruję web.lex - firmą konsultingową wdrażającą najlepsze na świecie blogi prawnicze w Polsce i za granicą.
[Więcej >>>]

Zakładka O mnie w Rozdziale V Pamiętnika Adwokata

Rafał Chmielewski21 lutego 201611 komentarzy

Mimo zwiększonej ilości obowiązków całkiem dobrze wyglądam z harmonogramem! Być może uda mi się zakończyć część najżmudniejszą jeszcze przed terminem. To byłoby bardzo dobrze, gdyż nie mogę się doczekać i wydania Pamiętnika Adwokata, ale też kolejnych większych projektów w web.lex, którymi teraz zająć się nie mogę (first things first).

Jak już wiesz, jestem na etapie rozdziału piątego, w którym opowiadam więcej konkretów o tym, jak blog prawniczy powinien być prowadzony. Wczoraj (sobota wieczór) dokończyłem fragment dotyczący tego, co powinno znaleźć się w zakładce O mnie. 

Musisz wiedzieć, że ten fragment bloga prawniczego (zakładka O mnie) jest jego (i Twoim) strategicznym miejscem. Dlaczego? Bo …

A zresztą, zam zobacz, co napisałem:

3. Zakładka O mnie

Kiedyś analizowałem na zlecenie dużej kancelarii statystyki jej strony internetowej. Piękna, duża strona, mająca niecałe dwa lata. Dział marketingu potrzebował wsparcia w tym zakresie, więc dostałem dostęp do Google Analytics i wszystkich danych statystycznych tej strony. W zasadzie nie musiałem tam zaglądać, aby ustalić jeden oczywisty, stale powtarzający się fakt: że największy ruch jest w zakładce Zespół. To jest standard. Jeśli nie wierzysz, sprawdź statystyki Twojej strony www. Natomiast zaskakujące było tam coś innego. To mianowicie, że do zakładki aktualności w ciągu tych dwóch lat zajrzała tylko jedna osoba! Było to o tyle zaskakujące dla działu marketingu tej kancelarii, że wszyscy uważali ten fragment strony za kluczowy dla budowania wizerunku i marki kancelarii. Z tego powodu poświęcano mu naprawdę wiele uwagi. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. 

Dokładnie tak samo jest w blogach prawniczych. Ludzie zaglądający do bloga niemal zawsze zaglądają do zakładki O mnie. A w szczególności wtedy, kiedy zamierzają skorzystać z usługi kancelarii. Po co to robią? Chcą spojrzeć w oczy prawnikowi, aby – jak wspomniałem wyżej – zyskać pewność (zaufanie i poczucie bezpieczeństwa), że ta osoba, ten prawnik jest tym, który może im pomóc. Co z tego wynika? To, że zakładka O mnie w blogu prawniczym jest strategicznym miejscem bloga, którego nie można zlekceważyć, a które powinno nabrać właściwego kształtu.

Oczywiście w zakładce O mnie raczej nie ma zdjęcia autora bloga – jest zbędne, gdyż cały czas jest widoczne jedno, wspólne zdjęcie na marginesie witryny. Jest za to tekst i to właśnie on powinien spełniać tę samą rolę, czyli dawać wgląd w osobowość autora bloga i budować przez to głębszą Relację. Jak powinien ten tekst wyglądać? Zazwyczaj w blogach prawniczych w tym miejscu prawnicy wpisują własne CV. Często jest to opis dokonań, tytułów, ścieżki kariery, i innych faktów z życia zawodowego, do tego napisany w osobie trzeciej. A patrząc z punktu widzenia budowania Relacji nie jest to nic innego, niż próba zdominowania konkurencji przez podkreślanie swojej wiedzy i doświadczenia, czyli jedynie budowa pierwszego filara dość słabej Relacji opartej tylko na zaufaniu. Tymczasem w tym miejscy warto stworzyć tekst w oparciu inne zasady.

*****

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne 21 lutego, 2016 o 08:12

Zakładka o mnie rzeczywiście jest bardzo ważna. Ze statystyk wynika ze im więcej wejść na bloga to zakładka “o mnie” ma bardzo duzo wejść i jest w czołówce czytanych stron bloga. Czasem zaraz po nowym wpisie. To tylko potwierdza, że Pan Rafal ma racje bo statystyka nie kłamie.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 21 lutego, 2016 o 08:23

HAHA 🙂 Dziękuję Panie Danielu 🙂

Miłego dnia Panu życzę 🙂

Odpowiedz

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne 21 lutego, 2016 o 15:30

? to ja dziekuje za pomoc przy moich blogach.

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 21 lutego, 2016 o 21:49

Z wzajemnością Panie Danielu! 🙂

Odpowiedz

Karolina 21 lutego, 2016 o 12:40

To jak mam napisać “o mnie” na mojego nowego bloga : Mobbingwmiejscupracy.pl ? 🙂
Kto mi pomoże ? 🙂

Odpowiedz

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne 21 lutego, 2016 o 16:44

Pani Karolino, bardzo fajne “o mnie” ma Pani na swoim blogu. Myślę, że coś podobnego na bloga o mobbingu i będzie super. 😉

Odpowiedz

Rafał Chmielewski 21 lutego, 2016 o 21:48

No właśnie 😉

Odpowiedz

Karolina 21 lutego, 2016 o 22:40

Dziękuję Panom Obu bardzo 🙂

Odpowiedz

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne 22 lutego, 2016 o 07:39

Proszę bardzo. Proszę o info jak blog ruszy. Miłego tygodnia.

Odpowiedz

Karolina 26 lutego, 2016 o 13:41

Blog już powoli rusza 🙂 zakładka o mnie jest już uzupełniona 🙂

Daniel Anweiler 26 lutego, 2016 o 15:12

Byłem, odwiedziłem, widziałem. Bardzo fajne. Dobrego blogowania.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: